Apgyvendinimo paslaugos skirstomos į:
1) klasifikuojamąsias apgyvendinimo paslaugas:
Minimalus apgyvendinti skirtų kambarių skaičius – ne mažiau kaip 5 (išskyrus kempingo paslaugas).
2) neklasifikuojamąsias apgyvendinimo paslaugas:
Neklasifikuojamosioms apgyvendinimo paslaugoms netaikomas minimalus apgyvendinti skirtų kambarių skaičius.
Apgyvendinimo paslaugų veikla yra licencijuojama. Visos vartotojams teikiamos apgyvendinimo paslaugos privalo būti klasifikuojamos arba registruojamos. Informaciją apie turimą apgyvendinimo paslaugų veiklos licenciją paslaugos teikėjas gali patikrinti Licencijų informacinėje sistemoje www.licencijavimas.lt.
Apgyvendinimo paslaugų teikimo bendrieji reikalavimai (Turizmo įstatymo 31 str. 1 d.)
I. Apgyvendinimo paslaugų klasifikavimas
Klasifikuojamąsias apgyvendinimo paslaugas gali teikti apgyvendinimo paslaugų teikėjas, turintis galiojantį apgyvendinimo paslaugų klasifikavimo pažymėjimą. Apgyvendinimo paslaugų klasifikavimą atlieka Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (toliau – Tarnyba).
Nuo 2020 m. sausio 1 d. už apgyvendinimo paslaugų klasifikavimo pažymėjimo išdavimą bus mokama nustatyto dydžio valstybės rinkliava.
Apgyvendinimo paslaugų objekto klasifikavimui Tarnybai privaloma pateikti:
1. prašymą išduoti klasifikavimo pažymėjimą (toliau – Prašymas);
2. patvirtintos formos užpildytą viešbučio / svečių namų ar motelio / kempingo anketą (toliau – Anketa). Anketų formos:
– viešbučio paslaugų klasifikavimo anketa;
– svečių namų paslaugų ir motelio paslaugų klasifikavimo anketa;
– kempingo paslaugų klasifikavimo anketa.
Svečių namų ir motelio klasifikavimo anketa teikiama pasirašyta ir skenuota. Viešbučio ir kempingo anketa teikiama EXCEL formatu.
Pasirašytas ir skenuotas Prašymas su užpildyta Anketa Tarnybai gali būti teikiami:
Jeigu klasifikuojamas objektas turi būti perklasifikuotas, pasibaigus pažymėjimo terminui:
Likus ne mažiau kaip 30 kalendorinių dienų iki viešbučio klasifikavimo pažymėjimo galiojimo termino pabaigos, būtina kreiptis į Vartotojų teisių apsaugos tarnybą su prašymu pratęsti klasifikavimo pažymėjimo galiojimo terminą. Prašymas pateikiamas laisva forma. Prie prašymo reikia pridėti ir viešbučio klasifikavimo anketą.
Jeigu klasifikuojamas objektas nori gauti aukštesnį įvertinimą/aukštesnę klasę:
Būtina kreiptis į Apgyvendinimo paslaugų klasifikavimo komisiją su prašymu suteikti viešbučiui aukštesnę klasę. Prašymas pateikiamas laisva forma. Prie prašymo reikia pridėti ir viešbučio klasifikavimo anketą.
Apgyvendinimo paslaugų klasifikavimo komisija sprendimą priima per 30 dienų nuo visų dokumentų gavimo.
Informaciją teikia: Turizmo rinkos priežiūros skyriaus.
Klasifikuojamųjų apgyvendinimo paslaugų teikėjai įtraukiami į Klasifikuojamųjų apgyvendinimo paslaugų teikėjų sąrašą, kuris skelbiamas Tarnybos interneto svetainėje čia ir Licencijų informacinėje sistemoje www.licencijavimas.lt.
II. Neklasifikuojamųjų apgyvendinimo paslaugų registravimas
Neklasifikuojamos apgyvendinimo paslaugos teikėjas ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo veiklos vykdymo pradžios Tarnybai privalo pateikti nustatytos formos pranešimą apie neklasifikuojamų apgyvendinimo paslaugų teikimą (toliau – Pranešimas).
Neklasifikuojamos apgyvendinimo paslaugos teikėjas pateikia užpildytą nustatytos formos Pranešimo formą DOC formatu ir formą PDF formatu.
Už neklasifikuojamų apgyvendinimo paslaugų teikėjų registravimą valstybės rinkliava nenustatyta.
Pasirašytas ir skenuotas Pranešimas apie apgyvendinimo paslaugų teikimą Tarnybai gali būti teikiamas:
Neklasifikuojamųjų apgyvendinimo paslaugų teikėjai įtraukiami į Neklasifikuojamųjų apgyvendinimo paslaugų teikėjų sąrašą, kuris skelbiamas Tarnybos interneto svetainėje čia ir Licencijų informacinėje sistemoje www.licencijavimas.lt.
ATKREIPIAME DĖMESĮ, KAD:
Visas apgyvendinimo paslaugų rūšis gali teikti tiek juridiniai, tiek fiziniai asmenys. Taip pat svarbu pažymėti, kad visoms apgyvendinimo paslaugoms yra taikomas 9 proc. PVM lengvatinis tarifas.
Taip pat primename apie prievolę apgyvendinimo paslaugų teikėjams pildyti laisvos formos registracijos korteles, registruojant kiekvieną atvykusį turistą (valstybių narių ir kitų valstybių piliečius). Registracijos kortelėse privalo būti šį informacija: vardas, pavardė, gimimo data, asmens tapatybę patvirtinančio dokumento numeris, apgyvendinamo asmens pilietybė bei valstybė, išdavusi asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, gyvenamosios vietos adresas, atvykimo į apgyvendinimo įstaigą data, išvykimo iš apgyvendinimo įstaigos data, kartu atvykusio sutuoktinio ir (ar) nepilnamečio vaiko (-ų) vardai ir pavardės.
Jeigu turistai atvyksta su grupės vadovu, tai kortelėje turi būti tik grupės vadovo išsami informacija, kaip nurodyta aukščiau, o grupės sąrašas tiesiog turi būti pridėtas, kuriame pateikiama visų kelionės grupės narių vardai, pavardės ir asmens tapatybę patvirtinančio dokumento numeriai.
Šias korteles privaloma saugoti 5 metus.