1.3. Apsaugos darbuotojo dokumentai. Apsaugos darbuotojo pažymėjimo panaikinimo pagrindai.

Apsaugininko ir apsaugos darbuotojo dokumentai

  1. Apsaugininkas ar apsaugos darbuotojas, apsaugos vadovas privalo turėti apsaugos darbuotojo pažymėjimą. Vykdant asmens ir turto apsaugą, privaloma šį pažymėjimą turėti su savimi.
  2. Apsaugos darbuotojas, vykdantis tarpvalstybinį grynųjų pinigų vežimą, privalo turėti tarptautinį inkasatoriaus pažymėjimą. Vykdant tarpvalstybinį grynųjų pinigų vežimą, privaloma šį pažymėjimą turėti su savimi.
  3. Apsaugos darbuotojo ir tarptautinių inkasatoriaus pažymėjimų išdavimo ir galiojimo panaikinimo tvarką ir reikalavimus šiems pažymėjimams nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliota institucija.
  4. Asmeniui, pageidaujančiam tapti apsaugos darbuotoju ar apsaugos vadovu, apsaugos darbuotojo ar tarptautinis inkasatoriaus pažymėjimas išduodamas ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo visų Apsaugos darbuotojo ir tarptautinių inkasatoriaus pažymėjimų išdavimo ir galiojimo panaikinimo tvarkos apraše nurodytų dokumentų, reikalingų apsaugos darbuotojo ir tarptautiniam inkasatoriaus pažymėjimui išduoti, gavimo apsaugos darbuotojo ir tarptautinius inkasatoriaus pažymėjimus išduodančioje įstaigoje dienos.
  5. Apsaugininkui apsaugos darbuotojo pažymėjimas išduodamas kartu su šio įstatymo 8 straipsnio 1 dalies 2 punkte nurodyta licencija. Panaikinus licencijos galiojimą, apsaugininkui išduoto apsaugos darbuotojo pažymėjimo galiojimas taip pat panaikinamas.
  6. Asmeniui, pageidaujančiam tapti apsaugos darbuotoju ar apsaugos vadovu, apsaugos darbuotojo ar tarptautinis inkasatoriaus pažymėjimas neišduodamas, jeigu:
    1) pateiktas neišsamus prašymas arba pateikti ne visi dokumentai ar informacija, reikalingi apsaugos darbuotojo ar tarptautiniam inkasatoriaus pažymėjimui išduoti, ir šie trūkumai nepašalinami per apsaugos darbuotojo ir tarptautinius inkasatoriaus pažymėjimus išduodančios įstaigos nustatytą ne trumpesnį kaip 5 darbo dienų terminą;
    2) apsaugos darbuotojo ar tarptautiniam inkasatoriaus pažymėjimui gauti pateikta klaidinga informacija, suklastoti ar netikri dokumentai;
    3) asmuo neatitinka šio įstatymo 3 straipsnio 1 dalyje nustatytų reikalavimų arba jam taikomi šio įstatymo 3 straipsnio 2 dalyje nustatyti apribojimai.
  7. Apsaugos darbuotojui ar apsaugos vadovui išduotas apsaugos darbuotojo ar tarptautinio inkasatoriaus pažymėjimo galiojimas panaikinamas, jeigu:
    1) nustatoma, kad apsaugos darbuotojo ar tarptautiniam inkasatoriaus pažymėjimui gauti buvo pateikta klaidinga informacija, suklastoti ar netikri dokumentai;
    2) nustatoma, kad asmuo neatitinka šio įstatymo 3 straipsnio 1 dalyje nustatytų reikalavimų arba jam taikomi šio įstatymo 3 straipsnio 2 dalyje nustatyti apribojimai;
    3) apsaugos darbuotojo ar tarptautinio inkasatoriaus pažymėjimo turėtojas pateikia prašymą dėl pažymėjimo galiojimo panaikinimo.
  8. Apsaugos darbuotojo pažymėjimo galiojimas taip pat panaikinamas asmeniui, neperlaikiusiam egzamino šio įstatymo 21 straipsnio 6 dalyje numatytu atveju.

APSAUGOS DARBUOTOJO PAŽYMĖJIMO IŠDAVIMAS

Fizinis asmuo, pageidaujantis gauti apsaugos darbuotojo pažymėjimą (priedas), pagal gyvenamąją vietą teritorinei policijos įstaigai tiesiogiai arba per policijos elektroninių paslaugų sistemą (toliau – PEPS) pateikia:
4.1. prašymą išduoti apsaugos darbuotojo pažymėjimą. Prašyme nurodoma saugos tarnyba ar saugos padalinys, kuriame planuoja įsidarbinti (dirba) pareiškėjas, saugos tarnybos ar padalinio vadovo vardas, pavardė ir kontaktinis telefonas, būdas, kuriuo pareiškėjas pageidauja gauti atsakymą. Prašyme asmuo turi patvirtinti, kad jo veiksnumas nėra apribotas teismo sprendimu, ir sutikti, kad policija teisės aktų nustatyta tvarka atliktų patikrinimus, susijusius Asmens ir turto saugos įstatyme nustatytais apribojimais;
4.2. pažymą, patvirtinančią, kad asmuo išlaikė egzaminą pagal Apsaugos darbuotojo mokymo programą, arba dokumentą, patvirtinantį asmens užsienio valstybėse ar Lietuvoje įgytos apsaugos darbuotojo profesinės kvalifikacijos pripažinimą, arba dokumentą, patvirtinantį, kad vidaus reikalų statutinės įstaigos pareigūnas turi teisę tarnybos metu nešiotis šaunamąjį ginklą, arba dokumentą, patvirtinantį, kad buvęs šių įstaigų pareigūnas turėjo teisę tarnybos metu nešiotis šaunamąjį ginklą;
4.3. asmens medicininę knygelę (sveikatos pasą) (forma Nr. 048/a), kurioje nurodyta, kad asmuo dirba apsaugos darbuotoju, arba medicininio patikrinimo išvadą (forma Nr. 049/a);
4.4. asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą (dokumentas pateikiamas, tik jei kreipiamasi tiesiogiai);
4.5. vieną nuotrauką (3×4 cm), jeigu jos Policijos informacinėje sistemoje nėra;
4.6. asmuo, pageidaujantis gauti inkasatoriaus pažymėjimą (apsaugos darbuotojo pažymėjimą, suteikiantį teisę vykdyti inkasavimą), papildomai pateikia saugos tarnybos ar saugos padalinio tarpininkavimo raštą dėl inkasatoriaus pažymėjimo išdavimo.

5. Tiesiogiai priimant prašymą policijos pareigūnas ar kitas atitinkamus įgaliojimus turintis asmuo (toliau – pareigūnas) įvertina, ar pateikti visi reikiami dokumentai ir ar jie tinkamai įforminti. Jeigu trūksta kurio nors dokumento (-ų) ar jis (jie) netinkamai įformintas, asmens pasirinkimu prašymas ir kiti nurodyti dokumentai grąžinami asmeniui papildyti ar tinkamai įforminti arba priimami, jei asmuo prašyme užrašo, kad įsipareigoja per 15 dienų pateikti trūkstamus ar tinkamai įformintus dokumentus.
Jei pateikti visi tinkamai įforminti dokumentai, pareigūnas, padaręs dokumentų elektronines kopijas, dokumentų originalus grąžina dokumentus pateikusiam asmeniui.

11. Remiantis patikrinimo rezultatais ir šių taisyklių 4 punkte nurodytais dokumentais, priimamas sprendimas dėl apsaugos darbuotojo pažymėjimo išdavimo ar neišdavimo.

12. Patikrinimai turi būti atlikti ir sprendimas dėl apsaugos darbuotojo pažymėjimo išdavimo (neišdavimo) turi būti priimtas ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo šių taisyklių 4 punkte nurodytų visų dokumentų pateikimo ir prašymo užregistravimo dienos. Prie medžiagos gali būti pridėti kiti dokumentai (pažymos, teismo sprendimai ir kt.), apibūdinantys tikrinamus asmenis.

13. Priėmusi sprendimą, teritorinė policijos įstaiga ne vėliau kaip per 5 kalendorines dienas nuo sprendimo priėmimo dienos prašyme nurodytu būdu informuoja asmenį apie išduodamą apsaugos darbuotojo pažymėjimą arba pateikia motyvuotą atsakymą neišduoti apsaugos darbuotojo pažymėjimo, nurodydama sprendimo apskundimo tvarką.

14. Apsaugos darbuotojų pažymėjimai spausdinami iš LVP. Išduodant inkasatoriaus pažymėjimą (apsaugos darbuotojo pažymėjimą, suteikiantį teisę vykdyti inkasavimą), apsaugos darbuotojo pažymėjimo antroje pusėje atspausdinamas įrašas „Turi teisę vykdyti inkasavimą“.

17. Apsaugos darbuotojo pažymėjimas neišduodamas, jei:
17.1. asmeniui taikomi Asmens ir turto saugos įstatyme nustatyti apribojimai;
17.2. nustatoma, kad pateikti ne visi dokumentai, jie netinkamai įforminti arba apsaugos darbuotojo pažymėjimui gauti pateikti klaidingi, netikslūs, neišsamūs duomenys.

18. Inkasatoriaus pažymėjimas (apsaugos darbuotojo pažymėjimas, suteikiantis teisę vykdyti inkasavimą) neišduodamas, jei saugos tarnyba ar saugos padalinys, kuriame dirba pareiškėjas, neturi nė vieno galiojančio inkasavimo pažymėjimo.

19. Praradusiam apsaugos darbuotojo pažymėjimą asmeniui, kuris pateikia motyvuotą prašymą, teritorinė policijos įstaiga išduoda pažymėjimo dublikatą ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo prašymo gavimo dienos. Naujai išduoto pažymėjimo galiojimo data ir numeris nesikeičia.