5.4. Inkasavimas. Inkasavimo automobilio įrengimas. Pinigų įnešimas ir išnešimas iš transporto priemonių. Pervežamų piniginių lėšų, krovinių apsauga. Kritinės ir netipinės situacijos inkasavimo metu.

Inkasacija

Bendrieji inkasavimo reikalavimai

  1. Inkasavimą gali vykdyti apsaugininkai ir apsaugos darbuotojai, turintys ne mažesnę kaip 2 metų apsaugininko ar apsaugos darbuotojo darbo patirtį.
  2. Inkasuoti galima tik su inkasavimo automobiliu, kuriam yra išduotas inkasavimo pažymėjimas.
  3. Inkasavimo pažymėjimų išdavimo, galiojimo panaikinimo ir naudojimo tvarką ir inkasavimo automobiliams taikomus reikalavimus nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliota institucija.
  4. Inkasavimo pažymėjimas išduodamas ar motyvuotas atsisakymas išduoti inkasavimo pažymėjimą licencijos turėtojui, pageidaujančiam gauti inkasavimo pažymėjimą, pateikiamas ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo visų Inkasavimo pažymėjimų išdavimo, galiojimo panaikinimo ir naudojimo tvarkos apraše nurodytų dokumentų gavimo inkasavimo pažymėjimus išduodančioje įstaigoje dienos. Dokumentai, reikalingi norint gauti inkasavimo pažymėjimą, inkasavimo pažymėjimus išduodančiai įstaigai gali būti pateikti tiesiogiai, per atstumą, elektroninėmis priemonėmis per PEPS arba per kontaktinį centrą.
  5. Inkasavimo pažymėjimas neišduodamas, jeigu:
    1) pateiktas neišsamus prašymas arba pateikti ne visi dokumentai ar informacija, reikalingi inkasavimo pažymėjimui išduoti, ir šie trūkumai nepašalinami per inkasavimo pažymėjimus išduodančios įstaigos nustatytą ne trumpesnį kaip 5 darbo dienų terminą;
    2) inkasavimo pažymėjimui gauti pateikta klaidinga informacija, suklastoti ar netikri dokumentai;
    3) nustatoma, kad transporto priemonė, kuria planuojama inkasuoti, neatitinka Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliotos institucijos nustatytų reikalavimų;
    4) nustatoma, kad licencijos turėtojas nėra transporto priemonės, kuria planuojama inkasuoti, teisėtas valdytojas.
  6. Nustačius, kad inkasavimo automobilis neatitinka Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliotos institucijos nustatytų reikalavimų, inkasavimo pažymėjimo galiojimas sustabdomas ir nustatomas ne trumpesnis kaip 5 darbo dienų terminas nustatytiems trūkumams pašalinti.
  7. Licencijos turėtojui per inkasavimo pažymėjimus išduodančios įstaigos nustatytą terminą pateikus dokumentus, įrodančius, kad trūkumai, dėl kurių inkasavimo pažymėjimo galiojimas buvo sustabdytas, pašalinti, inkasavimo pažymėjimo galiojimo sustabdymas panaikinamas nedelsiant, ne vėliau kaip per 2 darbo dienas nuo dokumentų, įrodančių, kad trūkumai, dėl kurių inkasavimo pažymėjimo galiojimas buvo sustabdytas, pašalinti, gavimo inkasavimo pažymėjimus išduodančioje įstaigoje dienos.
  8. Inkasavimo pažymėjimo galiojimas panaikinamas, jeigu:
    1) nustatoma, kad inkasavimo pažymėjimui gauti buvo pateikta klaidinga informacija, suklastoti ar netikri dokumentai;
    2) nustatoma, kad inkasavimo pažymėjimas buvo panaudotas neteisėtai;
    3) trūkumai, dėl kurių inkasavimo pažymėjimo galiojimas buvo sustabdytas, nepašalinami per inkasavimo pažymėjimus išduodančios įstaigos nustatytą terminą;
    4) inkasavimo pažymėjimo turėtojas pateikia prašymą dėl inkasavimo pažymėjimo galiojimo panaikinimo.
  9. Vykdant inkasavimą, vidaus tarnybos sistemos pareigūnui (toliau – pareigūnas) sustabdžius inkasavimo automobilį, apsaugininkas ar apsaugos darbuotojas turi teisę neatidaryti automobilio durų. Apsaugininkas ar apsaugos darbuotojas per automobilio priekinį arba šoninį stiklą (jeigu šoninis stiklas neužtamsintas) pareigūnui privalo parodyti inkasavimo pažymėjimą, o pareigūnui pareikalavus – apsaugos darbuotojo pažymėjimą ir kitus reikalaujamus dokumentus.
  10. Pareigūnui nusprendus patikrinti inkasavimo automobiliu vežamas vertybes, iškviečiamas apsaugos tarnybos ar apsaugininko, jeigu inkasavimą vykdo apsaugininko įdarbintas apsaugos darbuotojas, atstovas, inkasavimo automobilis palydimas į policijos įstaigos arba apsaugos tarnybos ar apsaugininko atstovo pasiūlytą teritoriją, kurioje atliekamas vežamų vertybių patikrinimas. Jeigu inkasavimą vykdo apsaugininkas, patikrinimas atliekamas policijos įstaigoje ar apsaugininko pasirinktoje teritorijoje. Pervežamas vertybes inkasavimo automobilio sustabdymo vietoje tikrinti draudžiama.
  11. Pareigūnui įtarus, kad inkasavimo automobilio vairuotojas yra apsvaigęs nuo alkoholio, narkotinių ar psichotropinių medžiagų, patikrinimas dėl vairuotojo neblaivumo ar apsvaigimo nuo psichiką veikiančių medžiagų atliekamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka.

Inkasavimo pažymėjimas – griežtos apskaitos dokumentas, išduotas saugos tarnybai ar saugos padaliniui, patvirtinantis, kad jame nurodytu automobiliu gali būti vykdomas inkasavimas.
Apsaugos darbuotojo- ikasatoriaus pažymėjimas – dokumentas, liudijantis, kad apsaugos darbuotojas turi teisę vykdyti inkasavimą.

Bendri reikalavimai inkasaciją vykdančiam ekipažui:

Inkasavimo automobilis – M, N ar O kategorijos transporto priemonė, turinti sumontuotas radijo ryšio priemones ir stacionarius oranžinės spalvos švyturėlius. Inkasavimo automobilio priekyje, gale ir šonuose turi būti užrašytas juridinio asmens pavadinimas, kontaktinis telefonas bei logotipas. Inkasavimo automobilis gali būti įrengtas pagal šarvuotos apsaugos nuo kulkų reikalavimus.
Inkasuoti naudojamas automobilis privalo turėti mobiliojo ryšio priemones.
Inkasavimo ekipažą turi sudaryti ne mažiau kaip du apsaugos darbuotojai. Inkasavimo automobilio vairuotojas privalo turėti ne mažesnį kaip 3 metų tos kategorijos automobilio vairavimo stažą

Inkasatorių ekipažo uždaviniai:

  • Pagal suderintą grafiką atvykti į inkasavimo vietas (objektus) ir iš jų priimti užplombuotus inkasavimo maišelius su pinigais, saugiai pervežti juos į paskirties vietą.
  • Užtikrinti inkasuojamų pinigų saugumą. Inkasatorių ekipažo funkcijos:
  • Laiku, vadovaujantis suderintu grafiku užtikrinti objekto inkasavimą;
  • Objekto darbuotojams laiku pateikti inkasavimui būtinas priemones (maišelio plombas, blankus);
  • Baigus inkasavimą atsakingiems asmenims pristatyti nustatytos formos dokumentaciją;
    Inkasatorių ekipažas už paimtų pinigų ar vertybių saugumą atsako nuo jų paėmimo iki atidavimo (nuo pasirašymo apie paėmimą momento iki pasirašymo apie atidavimą momento). Inkasatorių ekipažas savo funkcijas atlieka inkasavimo grafike numatytu laiku.

Dokumentai, reikalingi inkasatorių ekipažui:

  1. Apsaugos darbuotojų-inkasatorių pažymėjimai;
  2. Inkasavimo pažymėjimas
  3. Automobilio registravimo dokumentai;
  4. Automobilio kelionės lapas;
  5. Leidimas radio stotelei;
  6. Ginklų kortelės bei leidimai nešiotis juridinio asmens ginklus;
  7. Leidimas eksploatuoti transporto priemonę su oranžinės spalvos švyturėliais;

Inkasatorių ekipažo veiksmai ekstremaliose situacijose:

  1. Policijos pareigūnams sustabdžius inkasavimo automobilį, vairuotojas turi teisę neatidaręs automobilio durų per automobilio priekinį arba šoninį stiklą (jei šoninis stiklas neužtamsintas) policijos pareigūnui parodyti inkasavimo pažymėjimą, o policijos pareigūnui pareikalavus – inkasatoriaus pažymėjimą ir kitus Kelių eismo taisyklėse nurodytus dokumentus. Ši nuostata galioja tik automobilių su stacionariais oranžinės spalvos švyturėliais, kurių priekyje, gale ir šonuose užrašytas juridinio asmens pavadinimas, logotipas bei kontaktinis telefonas, vairuotojams.
  2. Inkasatorių automobilį bei vežamą krovinį leidžiama tikrinti tik įmonės, kuriai priklauso automobilis atstovui arba policijos komisariate, dalyvaujant įmonės administracijos atstovui;
  3. Jeigu vairuotojas inkasavimo metu pažeidė Kelių eismo taisyklių reikalavimus, policijos pareigūnas surašo tarnybinį pranešimą, kuriame nurodo padaryto pažeidimo aplinkybes, o administracinio teisės pažeidimo protokolas surašomas iškvietus vairuotoją į policijos įstaigą.
  4. Jeigu dėl avarijos, techninių gedimų ar kitų priežasčių inkasavimo automobilis toliau važiuoti negali, inkasatorių ekipažo vyresnysis informuoja CSP budėtoją ir paprašo pagalbos. Jeigu nėra pavojaus gyvybei ar sveikatai, inkasatoriai iš automobilio neišlipa, kol neatvyks reagavimo grupė. Į įvykio vietą atvykę policijos pareigūnai esant reikalui privalo imtis priemonių, kad būtų apsaugotos pervežamos vertybės.
  5. Kelyje atsiradus pavojingoms situacijoms, inkasatorių automobilis nesustodamas privalo vykti savo maršrutu ir per radijo ryšį arba telefonu budėtojams pranešti apie įvykį.
  6. Jeigu inkasatorių ekipažas įtaria kad automobilis sekamas, reikia nedelsiant informuoti budėtoją, sekantį automobilį stebėti ir imtis atsargumo priemonių. Neišlipti iš automobilio ir neinkasuoti, kol atvyks reagavimo grupė;
  7. Jeigu inkasatorių automobilis apšaudomas – nepanikuoti. Kad atkreiptų dėmesį, reikia įjungti šviesas, švyturėlį, garso signalą. Per radijo ryšį išsikviesti pagalbą ir policiją.Jeigu situacija leidžia, stengtis pabėgti. Jei atakuojanti mašina važiuoja šalia, staigus sustojimas ar posūkis gali padėti išsigelbėti.
  8. Iškilus pasikėsinimo grėsmei inkasatoriai privalo informuoti CSP budėtoją, imtis adekvačių priemonių, panaudoti šaunamąjį ginklą, išsikviesti policiją, mobiliąją reagavimo grupę, fiksuoti įvykio aplinkybes, asmenis, jų veiksmus ir perduoti tai policijai.