Viešosios tvarkos užtikrinimas (galimos viešosios tvarkos užtikrinimo užduotys ir jų vykdymas). Minios psichologija, agresyvus asmenų elgesys, minios kontrolė.
Masiniai renginiai ir apsaugos užduotys juose
Masinis renginys – tai iš anksto suplanuotas šventinis, politinis, kultūrinis, reklaminis renginys arba dalykinis susitikimas, vykstantis numatytoje vietoje numatytu laiku ir turintis numatytą dalyvių kiekį.
Masinius renginius galima būtų skirstyti taip:
- masiniai – politiniai (mitingai, piketai, demonstracijos ir t.t);
- sportiniai ir šventiniai (koncertai, sporto varžybos, miesto dienos ir kt.);
- reklaminiai – komerciniai (mugės, pristatymai, išpardavimai);
- dalykiniai susitikimai ir verslo partnerių priėmimai (akcininkų susirinkimai, priėmimai, banketai, furšetai);
- kiti renginiai (vestuvės, banketai, kitos masinių susibūrimų formos).
Masiniuose viešuose renginiuose gali susitelkti skirtingų politinių pažiūrų dalyvių masės. Vykstant įvairioms demonstracijoms ir mitingams, gali kilti provokacijų, nukreiptų prieš vieną ar kitą politinę grupę. Taip pat, susidūrimas su viešąją tvarką palaikančia saugos tarnyba. Tokių renginių metu, kylant įtampai dėl blogos organizacijos ar tyčinių veiksmų, gali atsirasti neleistini veiksniai: a) masinės riaušės; b)įsiveržimai į valstybines ar municipalines įstaigas(galimi tarnautojų sumušimai ar didelės materialinės žalos padarymas); c)nesankcionuota demonstracija.
Sportinių ir šventinių renginių metu apsaugos darbuotojai dažnai susiduria su asmenimis, kurie mėgina pažeisti patekimo į saugomą teritoriją tvarką, turima omeny asmenis, neturinčius įėjimo bilietų ar pakvietimų, apsvaigusius asmenis.
Dėl skirtingų komandų aistruolių, skirtingų muzikinių krypčių gerbėjų susitelkimo tokio pobūdžio renginiuose gali kilti nesantaika arba konfliktinės situacijos. Taip pat, apsaugos darbuotojai gali susidurti su asmenimis, bandančiais nutraukti pasirodymą, pvz.: norinčiais patekti į užkulisius arba ant scenos. Dažnai suirzę žiūrovai ar sirgaliai į atlikėjus ar sportininkus mėto daiktus, tai gali sužaloti žmones ir nutraukti renginį. Sportiniuose, koncertiniuose renginiuose ir po jų neretai pasitaiko konfliktų ir muštynių.
Reklaminius – koncertinius renginius, muges, išpardavimus ir prezentacijas sudaro: a) kelių dešimčių firmų parodų ekspozicijos su produkcijos pavyzdžiais ir teikiamų paslaugų reklama; b) mugėje dalyvaujančių firmų prezentacijos, naujų gaminių pristatymai; c) trumpos firmų vadovų ir specialistų kalbos, parodos svečiams siūlomos suvestinės, firmos veiklos planai, produkcijos pristatymas; d) mugėje esančių pavyzdžių išpardavimai, ribotas firmos gaminių ir produkcijos kiekis; e) papildomoje dalyje vykstančios papildomos prezentacijos, programos, koncertiniai pasirodymai ir vaišės;
Dalykiniai susitikimai organizuojami ne firmos patalpose. Pagrindinis tokių renginių tikslas – susitikimai, bendravimas, pokalbiai su įvairiais žmonėmis. Svečiai dažniausiai nesėdi prie stalų, o laisvai juda ir bendrauja su visais pakviestaisiais. Atitinkamai tokiuose priėmimuose turi dirbti ir apsauga. Tokio pobūdžio renginiuose kontroliuoti asmenų elgesį yra sudėtinga, nes svečiai nuolat juda, prieidami vienas prie kito, prie stalų su vaišėmis. Tai sukelia atitinkamų sunkumų apsaugos darbuotojams, nes būtent jiems tenka kontroliuoti saugų gėrimų ir vaišių judėjimą, rasti salėje nepageidautinus daiktus, fiksuoti įeinančius ir išeinančius svečius, užkirsti kelią konfliktams.
Aprašyti tokius renginius, kaip vestuvės, banketai, užstalės renginiai, neprasminga, nes tai visiems gerai pažįstami renginiai.
Apsaugos užduotys masiniuose politiniuose renginiuose:
- Politinių oponentų atstovų, žurnalistų ir kitų asmenų pasirodymo viešuosiuose politiniuose renginiuose, numatymas. Tokių asmenų įleidimas turi būti numatytas sutartyje arba žodinėse kliento instrukcijose. Taip pat reikia įsitikinti, ar tai nepažeidžia įstatymo.
- Pagalbos visuomeninio politinio renginio organizatoriams parūpinimas, reglamento laikymasis, saugumo palaikymas
- Konfliktinių situacijų, galinčių įvykti tarp renginių dalyvių, prevencija.
- Provokacinių veiksmų prieš organizatorius ir dalyvius prevencija.
- Renginio dalyvių susibūrimo su pašaliniais asmenimis prevencija eitynių metu, taip pat vietoje, kur planuojama pagrindinė renginio programa.
- Stebėjimas, kad visuomeniniai politiniai renginiai neperaugtų į masines riaušes ir susirėmimus.
- Priklausomai nuo renginio eigos papildomai gali būti suformuotos užduotys saugoti organizatorių ir renginio dalyvių drabužius, turtą ar transportą.
Apsaugos užduotys sportiniuose ir šventiniuose renginiuose:
- Stebėjimas, kad į renginio teritoriją nepatektų asmenys, neturintys bilietų ar pakvietimų, taip pat neblaivūs asmenys.
- Įsiaudrinusių gerbėjų grupių ar agresyviai nusiteikusių komandų sirgalių nustatymas ir tolesnis stebėjimas bei jų neteisėtų veiksmų prevencija.
- Viešosios tvarkos palaikymas žiūrovų salėje bei asmenų, peržengusių leistinas elgesio normas ar trukdančių renginiui, pašalinimas.
- Patekimo į tarnybines patalpas ir užkulisius kontrolė.
- Bandymų nutrukti pasirodymą, pašaliniams asmenims patekus į sceną prevencija.
- Agresyvių ir provokuojančių veiksmų prieš renginio dalyvius (artistus, sportininkus) prevencija.
- Viešosios tvarkos palaikymas kavinėse ir viešuosiuose tualetuose.
- Šalia esančios teritorijos stebėjimas, siekiant išvengti chuliganiškų veiksmų ar kitų teisėtvarkos pažeidimų.
Apsaugos užduotys reklaminiuose komerciniuose renginiuose:
- Mugės, prezentacijos, išpardavimo ir t.t. lankytojų kontrolė prie įėjimo ir jų bilietų ar pakvietimų patikra.
- Viešosios tvarkos pažeidimo prevencija renginio teritorijoje.
- Tikslingų reklaminių stengų, eksponatų, plakatų ir kitų įrenginių sugadinimo prevencija.
- Parodomųjų pavyzdžių ir produkcijos vagysčių užkardymas.
- Įvairių asmenų provokacinių ir diskredituojančių pareiškimų prevencija vadovų ir specialistų pasirodymo metu.
- Renginio dalyvių ir svečių drabužių, daiktų ir automobilių apsauga.
- Prievartos faktų mugės išpardavimo metu nutraukimas ir prevencija.
- Mugės ar prezentacijos dalyvių techninių duomenų, vagystės ir kopijavimo prevencija.
Apsaugos užduotys dalykiniuose susitikimuose ir verslo partnerių priėmimuose.:
- Svečių, atvykstančių į dalykinį susitikimą, pasitikimas kartu su klientu.
- Dalyvių drabužių, daiktų ir automobilių apsauga visoje teritorijoje.
- Incidentų tarp svečių prevencija.
- Stebėjimas asmenų: a) į susitikimą ar priėmimą atėjusių su ryšuliais, portfeliais ir t.t; b) atsinešusių į renginį garso ir vaizdo aparatūrą; c) į susitikimą ar priėmimą atėjusių trumpam arba netikėtai renginį palikusių.
- Daiktų, kuriuo gali būti grėsmės šaltinis renginyje esantiems asmenims, stebėjimas.
Prie bendrų uždavinių taip pat priskiriami:
- susipažinimas su saugomu objektu, jo išankstinis ir pagrindinis valymas prieš renginio pradžią.
- Kontaktų su policija užmezgimas ir susitarimas dėl bendradarbiavimo ir palaikymo, susidarius tam tikroms situacijoms, pažeidėjo perdavimas policijai;
- Asmenų su gyvūnais įėjimo į teritoriją ar objektą prevencija;
- Ginklų, sprogstamųjų, degiųjų, nuodingų medžiagų, narkotikų, sunkių ir pavojingų daiktų įnešimo į saugomą objektą prevencija;
- Kontrolė ir tvarkos palaikymas šalia esančioje teritorijoje ir prijungtose patalpose.
Apsaugos darbuotojo tarnybos veiksmai, garantuojantys saugumą masiniame renginyje, skirstomi į tris pagrindinius etapus:
- parengiamasis etapas. Jame susipažįstama su saugomu objektu, išaiškinamos apsaugos užduotys, nustatomas būtinas apsaugos pajėgų kiekis, parenkamos specialiosios priemonės, kurias turėtų turėti apsaugos darbuotojai, ryšio priemonių parinkimas ir patikrinimas, objekto kontrolinė patikra (valymas, likus porai valandų iki renginio pradžios). Valant objektą, ieškoma: sprogstamųjų, lengvai užsiliepsnojančių, nuodingų cheminių medžiagų ar skysčių, įvairaus pobūdžio medžiagos, kuri gali sukompromituoti klientą prieš svečius, objekte pasislėpusių nepageidaujamų asmenų.
- pagrindinis etapas. Apsaugos darbuotojo užduotys šiame etape skirtingo pobūdžio renginiuose aprašytos aukščiau. Galima pridurti, kad būtent šiame etape išaiškėja klaidos, padarytos parengiamajame etape. Pvz.: specialiųjų priemonių trūkumas gali labai apsunkinti apsaugos užduočių vykdymą. Neapgalvotas rezervo parengimas gali kliudyti operatyviai rasti išeitį iš susiklosčiusios situacijos. Būtina atkreipti dėmesį į leidimų režimo užtikrinimo, girtų asmenų patekimo prevenciją, atsinešamų daiktų kontrolę, transporto srauto kontrolę, konfliktų prevenciją.
- baigiamasis etapas. Nors jis atrodo nereikšmingas, objekto tikrinimas po renginio yra ne mažiau svarbus, nei kiti renginio etapai. Po renginio būtina apžiūrėti patalpas ir aplinkines teritorijas, ieškant pavojingų įtaisų, daiktų, skysčių ar medžiagų, taip pat asmenų, kurie galėjo likti patalpose ar teritorijoje. Reikia atkreipti dėmesį į daiktus, kuriuos galėjo palikti svečiai. Jie visi turi būti surašyti, daiktai ir jų sąrašas turi būti atiduoti klientui ar objekto administracijai. Kitą sąrašą, pasirašytą daiktus paėmusio asmens, reikia pasilikti apsaugos firmoje. Šį etapą užbaigia objekto pridavimas klientui arba administracijai (surašomas priėmimo-perdavimo aktas arba objekto perdavimo procedūra gali būti apibrėžta iš anksto pasirašytoje sutartyje).