CHEMINIŲ VEIKSNIŲ SUKELIAMOS ŽALOS VYSTYMOSI MECHANIZMAI
Cheminiai veiksniai gali sukelti žalą žmogaus kūnui tiesiogiai arba pagaminant kokios nors formos energiją, kuri gali daryti neigiamą poveikį žmogaus sveikatai.
Pirmuoju atveju, kai cheminis veiksnys tiesiogiai daro žalą žmogaus kūnui, yra būtina (bet nepakankama), kad jo molekulės tiesiogiai kontaktuotų su kuria nors žmogaus kūno dalimi.
Padaryta žala gali būti pastebima greitai arba tiesiog iš karto po kontakto (ūmus poveikis) arba ji gali būti pastebima tik po ilgesnio laiko tarpo, paprastai dėl pakartotinio poveikio laikui bėgant (lėtinis poveikis).
Be to, pakenkimas gali būti cheminio veiksnio ir žmogaus kūno (odos, kvėpavimo takų sistemos, virškinamojo trakto) kontakto vietoje, tokiu atveju tai vadinama vietiniu poveikiu, arba jis gali pasirodyti po absorbavimo ir pasiskirstymo žmogaus kūne proceso bet kuriame žmogaus kūno taške, nepriklausomai nuo kontakto atsiradimo vietos (sisteminis poveikis). Vietinio poveikio pavyzdys gali būti kvėpavimo takų sudirginimas, įkvėpus amoniako arba odos nudeginimas dėl odos sąlyčio su sieros rūgštimi. Sisteminio poveikio pavyzdžiai gali būti kepenų pakenkimai įkvėpus tam tikrų tirpiklių arba neurologiniai pakenkimai įkvėpus gyvsidabrio garų.
Antruoju paminėtuoju atveju žalą sukelia energija, atsirandanti dėl cheminio veiksnio, galinčio sukelti tokius reiškinius, užsidegimas arba sprogimas.
Gaisrai darbo vietose gali sukelti sunkių pakenkimų darbuotojų sveikatai, ypač tais atvejais, kai nėra parengtos tinkamos avarinės priemonės, ir jų pasėkoje beveik visada įmonės patiria didelius turtinius nuostolius.
Sprogimai įvyksta, vykstant staigiai oksidacijos arba skaidymosi reakcijai, sukeliančiai temperatūros arba slėgio padidėjimą, arba abu kartu. Dėl savo iš esmės momentinio pobūdžio, sprogimai dažnai padaro labai sunkų poveikį tiek žmonėms, tiek materialiam turtui.
Kadangi kenksmingos cheminės medžiagos žmogaus organizmą gali veikti visapusiškai. Tikimybė, kad cheminės medžiagos ar preparatai, esant tam tikroms aplinkybėms, gali pakenkti žmonių sveikatai ar padaryti kenksmingą poveikį aplinkai vadinama rizika. Kenksmingos cheminės medžiagos ar preparato riziką nusako rizikos fazės. Rizikos fazės pobūdį nusako raidė R ir skaitmeninis kodas, kuris nurodo kenksmingos medžiagos pavojingumą (R20; R48 ir t.t.). Jeigu medžiaga pavojinga keliais požymiais, rizikos fazės indekso skaitmeninį kodą sudaro kelios grupės skaitmenų, Pvz.: R28/27/48.
Pagal pavojingumą sveikatai kenksmingos medžiagos ir preparatai klasifikuojami:
1. Labai toksiškos medžiagos ir preparatai – tai medžiagos ir preparatai, kurie, labai mažais kiekiais patekę į žmogaus organizmą per virškinamąjį traktą, kvėpavimo takus arba prasiskverbę per odą, arba kitais keliais patekę į žmogaus organizmą, sukelia mirtį arba ūmius ar lėtinius sveikatos sutrikimus. Labai toksiškoms medžiagoms ir preparatams suteikiamas pavojingumo simbolis “T+” ir pavojingumo nuoroda
“Labai toksiška” bei priskiriamos tokios rizikos fazės:
2. Toksiškos medžiagos ir preparatai – tai medžiagos ir preparatai, kurie, mažais kiekiais patekę į žmogaus organizmą per virškinamąjį traktą, kvėpavimo takus arba prasiskverbę per odą, arba kitais keliais patekę į žmogaus organizmą, sukelia mirtį arba ūmius ar lėtinius sveikatos sutrikimus. Toksiškoms medžiagoms ir preparatams suteikiamas pavojingumo simbolis “T” ir pavojingumo nuoroda “Toksiška” bei
priskiriamos tokios rizikos fazės:
3. Kenksmingos medžiagos ir preparatai – tai medžiagos ir preparatai, kurie, patekę į žmogaus organizmą per virškinamąjį traktą, kvėpavimo takus arba prasiskverbę per odą, arba kitais keliais patekę į žmogaus organizmą, sukelia mirtį arba ūmius ar lėtinius sveikatos sutrikimus. Kenksmingoms medžiagoms ir preparatams suteikiamas pavojingumo simbolis “Xn” ir pavojingumo nuoroda “Kenksminga” bei priskiriamos tokios rizikos fazės:
4. Ardančios (ėsdinančios) medžiagos ir preparatai – tai medžiagos ir preparatai, kurie, sąveikaudami su gyvais audiniais, gali juos suardyti. Ardančioms medžiagoms ir preparatams suteikiamas pavojingumo simbolis “C” ir pavojingumo nuoroda “Ardanti (ėsdinanti)” bei priskiriamos tokios rizikos fazės:
5. Dirginančios medžiagos ir preparatai – tai medžiagos ir preparatai, kurie po vienkartinio, ilgalaikio ar pakartotinio susilietimo su oda ar gleivine gali sukelti uždegimą. Dirginančioms medžiagoms ir preparatams suteikiamas pavojingumo simbolis “Xi” ir pavojingumo nuoroda “Dirginanti” bei priskiriamos tokios rizikos fazės:
6. Jautrinančios (sensibilizuojančios) medžiagos ir preparatai – tai medžiagos ir preparatai, kurie, įkvėpti ar prasiskverbę per odą, gali sukelti padidėjusio jautrumo reakciją ir tolesnis medžiagos ar preparato poveikis gali sukelti kenksmingus padarinius. Jautrinančioms (sensibilizuojančioms) medžiagoms ir preparatams suteikiamas pavojingumo simbolis “Xn” ir pavojingumo nuoroda “Kenksminga” bei priskiriamos tokios rizikos fazės:
7. Kancerogeninės medžiagos ir preparatai – tai medžiagos ir preparatai, kurie, patekę į žmogaus organizmą per virškinamąjį traktą, kvėpavimo takus arba prasiskverbę per odą, arba kitais keliais patekę į žmogaus organizmą, gali sukelti vėžį arba padidinti sergamumą vėžiu. Klasifikuojant ir ženklinant kancerogeninės medžiagos skirstomos į tris kategorijas:
1 ir 2 kategorijos kancerogeninėms medžiagoms ir preparatams suteikiamas pavojingumo simbolis “T” ir pavojingumo nuoroda “Toksiška” bei priskiriamos tokios rizikos fazės:
3 kategorijos kancerogeninėms medžiagoms suteikiamas pavojingumo simbolis “Xn”, pavojingumo nuoroda “Kenksminga” ir priskiriama tokia rizikos fazė:
• R40 Gali sukelti negrįžtamus sveikatos pakenkimus.
8. Mutageninės medžiagos ir preparatai – tai medžiagos ir preparatai, kurie, patekę į žmogaus organizmą per virškinamąjį traktą, kvėpavimo takus arba prasiskverbę per odą, arba kitais keliais patekę į žmogaus organizmą, gali sukelti paveldimus genetinius pakenkimus arba padidinti jų dažnumą.
Klasifikuojant ir ženklinant mutageninės medžiagos skirstomos į tris kategorijas:
1 ir 2 kategorijos mutageninėms medžiagoms suteikiamas pavojingumo simbolis “T”, pavojingumo nuoroda “Toksiška” ir priskiriama tokia rizikos fazė:
• R46 Gali sukelti paveldimus genetinius pakenkimus.
3 kategorijos mutageninėms medžiagoms suteikiamas pavojingumo simbolis “Xn”, pavojingumo nuoroda “Kenksminga” ir priskiriama tokia rizikos fazė:
• R40 Gali sukelti negrįžtamus sveikatos pakenkimus.
9. Toksiškos reprodukcijai medžiagos ir preparatai – tai medžiagos ir preparatai, kurie, patekę į žmogaus organizmą per virškinamąjį traktą, kvėpavimo takus arba prasiskverbę per odą, arba kitais keliais patekę į žmogaus organizmą, gali sukelti nepaveldimus palikuonių pakenkimus arba padidinti jų dažnumą ir (arba) gali pakenkti vyro ar moters lytiniam pajėgumui ar reprodukcijos funkcijoms arba padidinti pakenkimų dažnumą. Klasifikuojant ir ženklinant toksiškos reprodukcijai medžiagos skirstomos į tris kategorijas:
1 ir 2 kategorijos toksiškoms reprodukcijai medžiagoms ir preparatams suteikiamas pavojingumo simbolis “T” ir pavojingumo nuoroda “Toksiška” bei priskiriamos tokios rizikos fazės:
3 kategorijos toksiškoms reprodukcijai medžiagoms ir preparatams suteikiamas pavojingumo simbolis “Xn” ir pavojingumo nuoroda “Kenksminga” bei priskiriamos tokios rizikos fazės: